بازاریابی منفی در دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی منفی در دیجیتال مارکتینگ
  • بازاریابی منفی در دیجیتال مارکتینگ
    بازاریابی منفی در دیجیتال مارکتینگ

رایگان

 بازاریابی منفی در دیجیتال مارکتینگ

استاد بهزاد حسین عباسی

 

مدرس آموزش 

جناب آقای استاد بهزاد حسین عباسی

 

 

سرفصل های نوشتار

  • بازاریابی منفی
  • شبکه های اجتماعی(اینستاگرام یا توئیتر)

بازاریابی منفی در دیجیتال مارکتینگ

 

حرف اول در این آموزش

بازاریابی منفی فرایندی است که اگر بدست شرکت ها ساخته شود باید با یک نظم مشخصی ساخته شود که در نهایت آن ها را در باتلاق مشکلات فرو نبرد و اگر هم توسط رقبا ساخته شود باعث ایجاد برند سازی شرکت شود. البته بازاریابی منفی معمولا توسط خود شرکت ها انجام می شود که سبب برند سازی شرکت می شود.

بازاریابی منفی

شیوه ای است برای پخش بازاریابی ویروسی. خبر پخش می شود اما باید در زمان مناسب و با مدیریت درست تکذیبیه یا دفاع مناسب برای آن داشته باشیم. در غیراینصورت تمام انتقادات نه تنها به این جریان وارد می شود بلکه ما را در دام هم فرو می برد. عرصه ایست که به شدت در فضا سازی های سیاسی، فضاسازی های انتخاباتی و حتی کسب و کارها هم استفاده می شود.

بازاریابی منفی در دیجیتال مارکتینگ درست

شبکه های اجتماعی (اینستاگرام یا توئیتر)

اگر قرار باشد در رسانه ای موج سازی انجام شود باید از قبل در فضای مجازی حضور داشته باشیم هرچند بطور کمرنگ. زمانی که خبری کذب در مورد شما منتشر می شود، کاربران فضای مجازی با هشتگ هایشان باعث بیشتر شدن فالوورها و محبوبیت ومعروفیت شما می شوند.
پس بازاریابی منفی در مواقعی خود باعث محبوبیت و معروفیت شما می شود. بازاریابی منفی خود می تواند یک جریان خود ساخته برای شما و بالابردن آمار بازدید کننده ها و فروش محصول شما باشد. البته اگر دفاعیه ی خوبی برای آن داشته باشید. همیشه جریان منفی باعث برند سازی و محبوبیت نمی شود، خیلی مواقع اگر نتوانیم موج را کنترل کنیم باعث بروز اتفاقات بد می شود. یکی از کارهایی که در شرکت ها انجام می توان انجام داد، بررسی نقاط ضعف محصول و البته نقاط قوت است. روی نقاط قوت محصول خودمان می توانیم بازاریابی منفی را کار کنیم. یعنی اتفاقی را بزرگ نمایی کنیم که هیچ وقت اتفاق نمی افتد یا احتمال اتفاق افتادن آن خیلی کم است و می توانیم به خوبی از آن دفاع کنیم.

در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید. اسم خودتان را با هشتگ ها داشته باشید.حتما نام شرکتتان را با ویدیو مارکتینگ داشته باشید. زیرا باعث می شود که اگر جریان منفی اتفاق افتاد شما بتوانید با آن مقابله کنید. با هشتگ های خودمان در شبکه های اجتماعی معتبر مثل توییتر حضور داشته باشیم تا Post Top و Share شویم. حضور مثبت ما باعث می شود که اگر رقبا بخواهند موج منفی درست کنند، دیرتر دیده شود. مگر اینکه بخواهند در رسانه ای این مطلب را بگذارند.با منابع انسانی هماهنگ شوید تا اگر رقبا یا کسی بخواهد جریان منفی درست کند اول از کجا شروع می کند خودتان از درون این جریان را حذف کنید و خودتان برخی مواقع پیش بینی کنید قدرتتان در چه محصولی بیشتر است و برای آن برنامه ریزی کنید. اگر اگر ایجاد بازاریابی منفی بر روی برند شخصی باشد هرگز نباید از کوره در بریم. اتفاقاً باید بردبار باشیم و همین بردباری باعث تقویت ما می شود. اما اگر بر روی سازمان باشد، قدرت سازمان در اعتبار و شهرت آن است. آن موقع آن سازمان باید موج را بررسی کند.

پس اگر مرجعی مسئله را مطرح می کند، باید جواب آن را بدهیم. اما در بعضی مواقع باید این موضوعات با دقت بررسی شوند. هرگز نباید سکوت کرد باید قدرت نمایی کرد بعضی از مواقع رقیب خیلی کوچک است و اگر ما به او جواب بدهیم باعث جدی تر شدن او می شود که البته بستگی به شرایط دارد. جواب دادن به یک نفر باعث بزرگ نمایی او می شود اما در هر شرایطی باید اخلاق حرفه ای را رعایت کنیم. اگر بتوانیم رفرنس هایی برای خودمان ایجاد کرده و در بازار داخلی مطالعه کنیم و بلافاصله تمام رقبا را رصد کنیم فضایی بوجود می آید که می توان از این موج استفاده کنیم. مراقب موقعیت برند، شخصیت برند، هویت برند، جوهره ی برند باشیم که ممکن است با رفتار اشتباه ما از بین بروند. باید بررسی کنیم که چندتا از برندهای معروف از بازاریابی منفی استفاده می کنند و آیا تا به حال استفاده کرده اند. در بحث بازاریابی منفی اگر رقیب سود نکند این جریان به سمت مقابل کشیده می شود یعنی کسی که بازاریابی منفی علیه او انجام شده است.

موضوع درست بازاریابی منفی در دیجیتال مارکتینگ

 

حرف آخر در این آموزش

معمولاً تبلیغات منفی زمانی بوجود می آید که آن برند وجود دارد و ما می خواهیم آن را یادآوری کنیم. که البته خیلی از افراد در جریان فعالیت های انتخاباتی از این روش استفاده می کنند تا مطرح شوند.

موضوعات مرتبط

جهت ثبت نظر و رأی باید وارد حساب کاربری خود شوید . ورود به حساب کاربری

مطالب مرتبط