مجوزهای کسب و کار

مجوزهای کسب و کار
 • مجوزهای کسب و کار-بخش سوم
  بخش سوم مجوزهای کسب و کار
  1398/06/25
 • مجوزهای کسب و کار -بخش دوم
  بخش دوم مجوزهای کسب و کار
  1398/06/25
 • مجوزهای کسب و کار -بخش اول
  بخش اول مجوزهای کسب و کار
  1398/06/25

موضوع مقاله آموزش در سایت حرفه پلاس :اخذ مجوزهای کسب وکار

تصویر استاد رضا ستار زاده هاشمی

 

 مدرس آموزش

 جناب اقای رضا ستار زاده هاشمی

 

 

سرفصل های نوشتار

مجوزها

مجوزهای عام برای کسب و کارها

راه اندازی کسب وکار

کسب پروانه مشاغل مدرن

ماده 27 پلمپ

فک پلمپ

 

تصویر مجوزهای کسب و کار

 

 

 

حرف اول در این آموزش

از آنجایی که که یکی از دغدغه‌ها ومشکلات جامعه امروز در بازار کار نحوه گرفتن مجوزهای کسب و کار است، لذا برای اینکه با مشکلات قانونی مواجه نشویم باید نحوه شروع قانونی مشاغلی را مدنظر داشته باشیم.

مجوزها

مجوز کسب و کار را به دو قسمت تقسیم می ‌کنیم:
مجوزهای خاص: در واقع مجوزهایی است که برای یک سری مشاغل خاص مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز به تخصص دارد مثل پروانه وکالت، پروانه پزشکی، پروانه ای که برای کارشناسان دادگستری صادر می‌شود. این ها پروانه های خاص هستند که نهادهای مختلف نسبت به صدور آنها از طریق آزمون یا مراحل دیگر اقدام می کنند.
مجوزهای عام: مجوزی است که هر شخصی در هر کجای ایران و با هر مدرک تحصیلی می خواهد کسب و کاری را راه اندازی کند که نیاز به مدرک خاصی ندارد و مقررات آن در قانون نظام صنفی ذکر شده است. 
قانون نظام صنفی قانونی است که درمورد مجوزهای کسب و کار صحبت می کند که به سه بخش تقسیم می شود:
بخش اوّل آئین نامه‌ها و مقرراتی است که در مورد نحوه اخذ مجوزهای کسب و کار صحبت می کند. بخش دوم راجب نهادهایی است که وظیفه صدور پروانه کسب را دارند و وظیفه نظارت بر صدور پروانه کسب را دارند.
بخش سوم بحث مجازات ها و تخلفات است.که در این مبحث فقط به بررسی بخش اول می پردازیم.
از نظر نظام صنفی هر فردی اعم از حقیقی و حقوقی یعنی شرکت باشد، مؤسسه باشد یا فرد عای باشد که قرار است کاری را راه اندازی کند که نیاز به تخصص خاصی ندارد باید برابر مقرراتی که در قانون نظام صنفی آمده است نسبت به اخذ مجوز اقدام کند. پس این یک حکمی است که قانون نظام صنفی به ما تکلیف کرده است.

برای دریافت مشاوره در حوزه مجوزهای کسب و کار از طریق واتساپ زیر با ما در ارتباط باشید.

  WhatsApp  

مجوزهای عام برای کسب و کارها

مجوزهای عام به دو دسته تقسیم می شوند:
مجوزهای سنتی: که برای فعالیت هایی مثل مغازه ها و بوتیک ها و ... صادر می گردد.
مجوزهای به روز و مدرن: که برای استارتاپ ها و فروشگاه های مجازی صادر می گردد.
شاید در اجرا و در صدور پروانه کسب خیلی تفاوتی بین این دو وجود نداشته باشد امّا با توجّه به بازار امروز و بازار هدفی که وجود دارد خیلی از کسانی که تازه می خواهند وارد کسب و کار بشوند بیشتر می‌روند به سمت واحدهای مجازی یا شرکت هایی که در این حوزه فعالیت می کنند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

  WhatsApp  

راه اندازی کسب و کار

اول باید ببینیم چه شغلی را می خواهیم در کجا راه اندازی کنیم پس به اتحادیه مراجعه می کنیم.
اتحادیه نهادی است که یک سری شغل های همگون در آن جمع شده اند و اتحادیه در خصوص آن رسته های شعلی قرار است مجوز کسب و کار بدهد.
اوّْلین چیزی که در برابر نظام صنفی از موسس می خواهند اسناد مالکیّتی یا اجاره نامه (از نظر سازمان حقوق صنفی کسی که مالک منافع آن محل است می تواند نسبت به دریافت پروانه کسب اقدام کند) و استاد هویّتی (شناسنامه، کارت پایان خدمت و ...) است. 
از نظر قانون نظام صنفی و از نظر قانون شهرداری صدور پروانه کسب برای مشاغل برای اماکن با کاربری اداری، تجاری و کارگاهی امکان‌پذیر است. در قدم بعدی نسبت به بازرسی از آن محل اقدام می‌شود. 
بازرس اتحادیه محل صنفی را بازدید می کند اگر حداقل مساحت لازم را داشته باشد و اگر شرایط لازم برای آن شغل را داشته باشد تأییدیه خود را به اتحادیه اعلام می کند. تمام این پروسه ای که برای صدور مجوزدر ابتدا لازم است ظرف 15 روز باید اعلام شود. 
بعد از این موافقت اوّلیه باید مدارک دیگری به اتحادیه ارائه بدیم.
چهار دستگاه اعلام شونده در قانون داریم: دارایی، بهداشت، سازمان فنی و حرفه ای و اماکن نیروی انتظامی.
برخی از مشاغل هر موافقت هر چهار نهاد را برای شروع به کار خود احتیاج دارند. 
تمامی شغل ها طبق بحث ماده 108 قانون باید گواهی مالیاتی خود را به اتحادیه ارائه بدهند. 
ما هیچ شغلی را نداریم که معاف از مالیات باشند لذا باید پر.نده مالیاتی تشکیل شود اما در برخی مشاغل مثل مشاغل فرهنگی و در زمینه نشر کتاب که طبق قانون معاف شده‌اند از پرداخت مالیات معاف می شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

  WhatsApp  

کسب پروانه مشاغل مدرن

از یک مقطع زمانی به بعد وجود استارتاپ‌ها یا فروشگاه های مجازی شکل جدی به خود گرفت. برای تهیه مجوزهای لازم این کسب و کارها به ‌صورت کلی تمام مدارکی را که برای صدور پروانه کسب سنتی لازم داریم برای مشاغل مجازی یا فروشگاه‌های مجازی نیز نیازمندیم. امْا آن چیزی که از نظر قانون فرق می کند، اول بحث دامنه سایت شماست که باید یک استانداردی را داشته باشد و امنیت سایت تأیید شود و دوم نماد الکترونیکی (این تأییدیه را به شما می دهد که این فروشگاه مورد تأیید است) می باشد.
به لحاظ قانونی نماد الکترونیک باید بعد از صدور پروانه کسب صادر گردد. 
در خصوص مشاغل مجازی فقط یک اتحادیه کشوری داریم. یعنی شما در هر کجای ایران باشید و بخواهید مجوز کسب کنید باید به اتحادیه فروشگاه مجازی مراجعه کنید. 
ماده 27 پلمپ
ماده 27 در قانون نظام صنفی گفته است هیچ واحد صنفی اجازه ندارد قبل از این که پروانه کسب را بگیرد شروع به فعالیّت کند. پس باید در ابتدا پروانه کسب را بگیرم و بعد کار را شروع کنیم. امّا این عموماً در 90 درصد از موارد اتفاق نمی افتد به این دلیل که پروسه صدور پروانه کسب حدود 3 تا 5 ماه طول می کشد در نتیجه اگر بخواهیم واحد صنفی اجاره ای را بسته نگهداریم عملاً ضرر می کنیم. علارغم این قانون که می گوید ما اجازه نداریم فعالیت را قبل از کسب پروانه شروع کنیم ولی خیلی از این واحدهای صنفی کارشان را شروع کرده اند. 
اتحادیه یا اداره امکان می تواند پس از شناسایی واحدهای بدون پروانه کسب نسبت به پلمب واحد صنفی اقدام کنند که اصطلاحا پلمپ ماده 27 می گویند. این بزرگترین ضمانت اجرای واحدهای صنفی است که پروانه کسب ندارند. دومین ضمانت اجرایی این است که واحدهای صنفی که پروانه کسب ندارند اجازه تبلیغات هم ندارند. جریمه واحدهای صنفی که بدون پروانه کسب تبلیغ می کنند حسب مورد از 100 هزار تومان تا 25 میلیون تومان می تواند باشد.
فک پلمپ
اگر کسب و کار بنا به دلایلی ( نداشتن پروانه ) پلمپ شد نحوه فک پلمب به این صورت است که: حالت اوّل مدارک به اتحادیه ارائه شده ولی به دلیل تنبلی کامل نشده و مدّت زمان سه ماهه گذشته استف لذا اتحادیه براساس آن اخطاریه ماده 27 را زده است. در این حالت اتحادیه مهلت می دهد تا مدارک اساسی به اتحادیه ارائه شود، بعد از ارائه مدارک اساسی نامه فک پلمب صادر می شود.
حالت دوم هیچ مدارکی به اتحادیه ارائه نشده و یک یا دو سال بدون پروانه کسب کار می شده لذا اتحادیه واحد صنفی را پلمپ کرده است. در این حالت فک پلمپ صرفاً در صورتی امکان‌پذیر است که در سامانه اتحادیه درخواست صدور پروانه کسب به صورت اینترنتی ارسال شود. مدارک اوّلیه ارئه شود بعد از آن که اتحادیه آنها را تأیید و احراز کرد نامه فک پلمپ صادر می گردد.

تصویر مفهومی مجوزهای کسب و کار

 

برای دریافت مشاوره تخصصی از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

  WhatsApp  

حرف آخر در این آموزش

که اگر قرار است شغلی را در این کشور شروع کنم بهتر است که حتماً قبل از این که اقدام جدی در خصوص سرمایه‌گذاری انجام بدهم نسبت به نحوه‌ی اخذ مجوزها اطلاعات لازم را کسب کنم. 

موضوعات مرتبط با آموزش اخذ مجوز های کسب و کار در سایت حرفه پلاس

 

حقوق ثبت اسناد رسمی

داوری(بهترین روش حل و فصل دعاوی)

دادرسی مالیاتی در نظام مالیاتی ایران

حقوق کار

روابط موجر و مستاجر

چالش های حقوقی یک کسب و کار

ثبت شرکت ها

قراردادهای پیمانکاری و اجرای ماده 38 قانون تامین اجتماعی

دعاوی تجاری

دعاوی شرکت ها

نکات مهم قراردادها

مجوزهای کسب و کار

چگونه توافق کنیم؟

نحوه بازنشستگی در قانون سازمان تامین اجتماعی

موضوعات کاربردی در اساسنامه شرکت

نکات کاربردی قانون کار

بررسی تحلیلی جرائم اقتصادی در قوانین موضوعه ایران


جهت ثبت نظر و رأی باید وارد حساب کاربری خود شوید . ورود به حساب کاربری
محصولات مرتبط