نقش کهن الگوها در تبلیغات برند

نقش کهن الگوها در تبلیغات برند
 • نقش کهن الگوها در تبلیغات برند-قسمت سوم
  قسمت سوم نقش کهن الگوها در تبلیغات برند
 • نقش کهن الگوها در تبلیغات برند-قسمت دوم
  قسمت دوم نقش کهن الگوها در تبلیغات برند
 • نقش کهن الگوها در تبلیغات برند- قسمت اول
  قسمت اول نقش کهن الگوها در تبلیغات برند

رایگان

تصویر اقای فرزاد مقدم

 

 مدرس آموزش 

 جناب آقای فرزاد مقدم 

 

 

سرفصل های نوشتار

 • مقدمه ای از کتاب کهن الگوهای یونگی
 • کهن الگوها یا آرکتایپ ها
 • انواع کهن الگوها
 • چگونه از کهن الگوها در تبلیغات استفاده کنیم؟
 • کهن الگوها یا اسطوره های یونانی

 

 تصویر نقش کهن الگوها در تبلیغات برند

 

حرف اول در این آموزش

کهن الگوها یا آرکتایپ ها می توانند در شکل گیری هویت برند نقش بسزایی داشته باشند. این بحث نخستین بار توسط یونگ مطرح شد، سپس مارگارت مارک و کارول پیرسن در کتاب قهرمان و عاصی این مفهوم را وارد دنیای برندینگ کردند. همچنین کتاب کهن الگوهای یونگی نوشته رابین رابرتسون نیز به بحث بین رشته ای بودن آرکتایپ ها بسیار توجه کرده است.

مقدمه ای از کتاب کهن الگوهای یونگی

انسان در حال گذر از کودکی به بلوغ است و بلوغ با خودش جهانی نو با مسائلی نوین پدید می آورد. یکی از این مسائل، گشودن فضای تازه ای به نام دانش میان رشته ایست، مثل علم برندینگ. این کتاب با شناخت از مفهوم برندینگ در اندیشه یونگ و ناتمامیت در اندیشه گودل رهیافت یا تجربه ای است برای فرا رفتن از جهان های متعارف.

کهن الگوها یا آرکتایپ ها

یک کهن الگو مفهومی است که در ناخودآگاه جمعی انسان ها قرار دارد.
بخش بندی مغز از دیدگاه یونگ: 1. ناخودآگاه شخصی (ناخودآگاه فردی) 2. ناخودآگاه جمعی 3. خودآگاه فردی
داخل ناخودآگاه جمعی ما اطلاعاتی است که در کلیه ابنای بشر یکسان است. کهن الگوها را مفاهیم یا تصاویر ابتدایی یا خاطرات ازلی میداند که در تمامی ابنای بشر وجود دارد و البته شکل اینها بسته به فرهنگ، شرایط و تجربیات زندگی ما عوض می شود.
یک کهن الگو در حالت ساکن هیچ شکل متعینی ندارد و در خود ساختار نامعین است و طبق یک گونه افکنی است که می تواند شکل به خودش بگیرد. یعنی تا وقتی کهن الگوها یا آرکتایپ ها بیرون نیامدند مفهوم خاصی ندارد. 
یکی از مفاهیم کهن ‌الگو، مفهوم مادر است و فارغ از اینکه شما متعلق به چه فرهنگی باشید و کجا به دنیا آمده باشید مفهوم مادر را به شکل غریزی درک می کنید. همه حیوانات در ناخودآگاهشان و به شکل درونی درک یکسانی از مفهوم مادر دارند. ولی وقتی این به بیرون می آید براساس تجربه ای که دارند شکل خودش را می گیرد. زمانی که ساختار کهن الگو شکل می گیرد و بیرون می آید تغییر می کند و این جا به مفهوم کهن الگوها می رسیم. 
اگر برندی از یک کهن الگو استفاده کند دیگر کهن الگوها هم می توانند از آن برند استفاده کنند؟ هر بار تعین کهن الگو در هر شکل بیرونی می تواند خاص خودش باشد و متمایز. یعنی تعیین آرکتایپ در هر برندی متفاوت است.
کهن الگوها تا موقعی که بالفعل نشده اند ما نمی توانیم درک درستی از اینها داشته باشیم و این ها موقعی بالفعل می شوند که به یک تجربه تبدیل شوند. بنابراین کهن الگوها با تجربیات ما نسبت مستقیم و یکسان دارند.


دوره مدیریت برند و تبلیغات حرفه پلاس


انواع کهن الگوها (ارکاتایپ) در برند

1. خالق: مختص برندهایی است که می خواهند شی نو، خدمتی نو و یا پدیده ای نو را در دنیای ما بسازند. هم خودشان چیزی را خلق می کنند و هم کمک می کنند که خودمان نیز خالق باشیم. مثل برند لگو 
2. یاور( حامی): کار این کهن الگو مراقبت و توجه نسبت به دیگران یا مشتریان است. معمولاً برندهای بیمه چنین کهن الگو و یا آرکتایپی را در خودشان دارند.
3. حاکم: مختص برندهایی است که می خواهند بازارشان را کنترل کنند و استانداردها را تثبیت کنند. مثل ایران خودرو 
4. دلقک: می خواهد به ما کمک کند که اوقات خوشی بگذرانیم و شاد باشیم. مثل برند m&m یا چی توز
5. آدم معمولی: این کهن الگو در برندهایی ظهور می کند که قرار است حس راحتی و اینکه یکی از همه ماس ترا به ما بدهد. مثل برند IKEA که این کار را می کند و ترس ما را از خرید لوازم خانگی از بین می برد.
6. عاشق: کمک می کند ما خودمان را در روابط بهتر ابراز کنیم. پیدا کردن عشق و بخشیدن آن است و معمولاً‌ برندهای عطر یا ادکلن و لباس های زیبا این را انتخاب می کنند. 
7. قهرمان: کار آن نجات دادن ما از چیزی است. نمونه این کهن الگو نایکی است که در کشور آمریکا و کشورهای اروپایی مخاطبان خود را از تنبلی و کم تحرکی و با شعار معروف Just do it بیایید فعالیت کنید نجات داد.
8. عاصی: کار آن برعکس قهرمان درهم شکستن قوانین است. مثل هارلی دیویدسون که قوانین دنیای رایج موتور سیکلت ها را تغییر داد.
9. جادوگر: مختص برندهایی است که تغییر و دگرگونی ایجاد می کنند و براساس یک مفهوم مشخص، و یک پدیده قابل باور مفهومی را ارائه می کنند که برای ما به شکل رویاست. مثل ردبول
10. بی گناه(درستکار): می خواهد حفظ و تجدید باور یا ایمان بکند و کارش را به درستی انجام دهد. و ویژگی های خاصی دارد، حالت بچه گانه دارد و به وعده هایی که می دهد عمل می کند. مثل کوکاکولا 
11. کاشف: کشف چیزهای جدید را به ما وعده می دهد. مثل برند Jeep که کمک می کند ما تجربه جدیدی را کشف و پیدا بکنیم. 
12. دانا: مختص برندهایی است که به ما کمک می کند درک بهتری از جهان داشته باشیم. به سؤالات ما جواب می دهد و ما را هدایت می کند. مثل گوگل

چگونه از کهن الگوها (ارکاتایپ) در تبلیغات استفاده کنیم؟

پس از اینکه از طریق پژوهش و طراحی هویت برندمان و با استفاده از مدلها متوجه شدیم که برند ما باید کدام یک از کهن الگوها را انتخاب کند و به فرض انتخاب کردیم. فرض کنید که نتیجه فرآیندهای ما دو کهن الگو را به ما داده، یکی کهن الگوی کاشف و کهن الگوی بی گناه. وقتی این دو به دست ما رسید و فهمیدیم باید از این به بعد مسیرمان را با این کهن الگو ادامه بدهیم باید کاملاً با این کهن الگوها آشنا شویم یعنی بدانیم که قرار است در ذهن مخاطب ما چه چیزهایی را بیدار کند و این که مخاطب های ما اینها را با چه المان هایی می شناسند.
مثلاً برندهایی که کهن الگوی بی گناه را در خودشان دارند، طبق تحقیق چه المان هایی در تبلیغاتشان داشتند که مخاطب از نظر حسی و ناخودآگاه متوجه شد که در این تبلیغ کهن الگوی بی گناه دیده می شود. این فرآیند، فرآیند عقلانی نیست بلکه از طریق یک سری تست های روان شناسی متوجه می شوند که حس مخاطب نسبت به تبلیغ نزدیک به کدام یک از این کهن الگوهاست.

کهن الگوها یا اسطوره های یونانی

در ایران وقتی بحث آرکتایپ ها در برند مطرح می شود، از اسطوره‌های یونانی نام میبرند مثلاً آتنا یا زئوس. متاسفانه در بسیاری از موارد اسطوره و کهن الگو را با هم اشتباه می گیرند. باید بدانیم که این دو، با هم یکی نیستند. دلیل ماندگاری و به وجود آمدن اسطوره ها این بوده که براساس کهن الگوها شکل گرفته اند، منتها اسطوره ها به شدت رنگ و بویی فرهنگی را دارند که از آن آمده اند. مثلاً اگر ما زئوس را عنوان می کنیم، زئوس یک اسطوره است که در فضای برند برمبنای آرکتایپ حاکم داریم و راجع به آن صحبت میکنیم.

حرف آخر در این آموزش

ما می خواهیم از کهن الگوها استفاده کنیم برای اینکه برندهای پرقدرت تری بسازیم. برندهایی که برای ذهن مخاطب ما و برای ناخودآگاه مخاطب آشنا باشند و هدف ما نه درمان کسی است و نه می خواهیم کسی را راهنمایی کنیم. هدف ما کمک به کسب و کارهایی است که به ما مراجعه می کنند تا بتوانیم کمک کنیم تبلیغات بهتری بسازند، برندسازی بهتری بکنند و در کسب و کارشان موفق باشند.

تصویر موضوع نقش کهن الگوها در تبلیغات برند

موضوعات مرتبط 
نظرات شما
جهت ثبت نظر و رأی باید وارد حساب کاربری خود شوید . ورود به حساب کاربری

محصولات مرتبط